MelissaISD.org

Cardinal Track and Field athletes advance to Area

Cardinal Track & Field - District

19

Apr 2017
User Icon

The Melissa Cardinal Track and Field team competed in the two-day UIL District 11-4A Track and Field Championships last week in Princeton.

The JV Cardinals took third place, finishing with 111 points, while Varsity took second place. The top four competitors in each event advance to the Area meet this Thursday at Crandall High School.

Altogether the Varsity Cardinal Track and Field team will take 16 competitors to Area.

Area qualifiers for the Varsity boys include Elijah Mackey, Jackson Scribner, Blake Chaloupka, Gunnar Murphy, Cale Hayes, Gabe Rodriguez, Cole McCraw, JaBray Young, Marvin Jordan, Kennedy Lewis, Jason Baker, Tarek Wallace, Mason Enniss, Dion Galbreath, Brendon Lansford, and Matt Hahn.


JV Top Results

JV Top Results:

  • Pole Vault: Mason Ennis; bronze medal with a vault of 8’ 6”
  • Long Jump:
    • Darrion Sherfield; gold medal with a jump of 19’ 6 ½”
    • BJ Lewis; bronze medal with a jump of 17’ 7 ¾”
  • Triple Jump: Jaylynn Jones; 5th with a jump of 36’ 2”
  • Discus: Caden Hayes; bronze medal with a throw of 98’ 4”
  • Shot Put:
    • Caden Hayea; bronze medal with a throw of 37’ 4”
    • Kaleb Kroese; 5th with a throw of 36’ 7”
  • 4×100: Chance Mapps, Darrion Sherfield, Mason Ennis, Chase Mapps; silver medal with a time of 45.40
  • 100M:
    • Mason Ennis; silver medal with a time of 11.69
    • Jaylynn Jones; 6th with a time of 12.16
  • 4×200: Chance Mapps, Darrion Sherfield, Mason Ennis, Chase Mapps; gold medal with a time of 1:33.85
  • 400M: Darrion Sherfield; gold medal with a time of 53.88
  • 200M:
    • Chance Mapps; silver medal with a time of 23.69
    • Jaylynn Jones; 5th with a time of 24.93
  • 4X400: Dion Galbreath, Trevon Cook, Jon Mark Box, Palmer Dababneh; 4th with 3:45.92

Varsity Top Results

Varsity Top Results:

  • High Jump:
    • Cole McCraw; gold medal with a jump of 6’ 2”
    • Brendon Lewis; 6th with a jump of 5’ 10”
  • Pole Vault: Gabe Rodriguez; silver medal with a vault of 11’ 0”
  • Long Jump: Gabe Rodriguez; 4th with a jump of 20’ 0”
  • Triple Jump: Cole McCraw; gold medal with a personal best jump of 44’ 2 ¼”
  • Discus: Gunnar Murphy; silver medal with a personal throw of 155’ 4”
  • Shot:
    • Gunnar Murphy; gold medal with a throw of 50’ 4 ½”
    • Cale Hayes; 4th with a throw of 45’ 11”
  • 3200M:
    • Elijah Mackey; gold medal with a time of 9:39.26
    • Jackson Scribner; silver medal with a time of 10:20.70
    • Blake Chaloupka; bronze medal with a personal best of 10:21.10
  • 4X100: Jason Baker, Tarek Wallace, Kennedy Lewis, Marvin Jordan; 5th with a season best time of 43.52
  • 100M:
    • Jabray Young; silver medal with a season best time of 11.02
    • Tarek Wallace; 6th with a time of 11.78
  • 4X200: Marvin Jordan, Cole McCraw, Kennedy Lewis, Jabray Young; silver with a season best time of 1:30.56
  • 200M: Jabray Young; silver medal with a season best time of 22.78
  • 1600M:
    • Elijah Mackey; gold medal with a new school record time of 4:24.58
    • Blake Chaloupka; bronze medal with a time of 4:45.41
    • Jackson Scribner; 4th with a time of 4:46.11
  • 4X400: Matt Hahn, Brendon Lansford, Cole McCraw, Kennedy Lewis; 4th with 3:33.39


Contributor: Travis Roberson. Photo by Buzz Photos.


Media Contact: Maddie Coe, Community Relations


Download Press Release
Scroll to top